Náš príbeh a tím
Sme malá skupina priateľov, ktorá chce obnoviť tradíciu klasického vzdelávania a postupne vybudovať základnú a strednú školu postavenú na princípoch katolíckeho klasického vzdelávania.
Viac ako desať rokov pracujeme v Kolégiu Antona Neuwirtha so stredoškolákmi a vysokoškolákmi, najnovšie aj v Akadémii veľkých diel. Sledujeme výskumy z oblasti detskej psychológie a výchovných prístupov. Napísali sme dva výchovné bestsellery: Klub nerozbitných detí a Krotitelia displejov.
Zároveň sme sami rodičmi a túžime, aby naše deti dokázali prežiť zmysluplný a dobrý život. Chceme im odovzdať kresťanskú vieru a jej hodnoty. Snažíme sa o to vo výchove v našich rodinách, ale vnímame, že podstatné miesto v tomto procese má škola. Preto sme sa rozhodli otvoriť základnú školu.
Nezačíname na zelenej lúke. Staviame na našej dlhoročnej skúsenosti s klasickým vzdelávaním na Slovensku a úspechoch katolíckych klasických škôl v USA.
Martin Luterán
rektor Kolégia Antona Neuwirtha spoluzakladateľ Citadely
Filozof, vzdelávateľ a otec. Po štúdiu právnej filozofie na univerzite v Oxforde založil Kolégium Antona Neuwirtha. Dlhé roky vedie semináre a prednášky o etike, prirodzenom zákone a filozofii pre stredoškolákov, vysokoškolákov aj verejnosť. Spoludizajnoval a vedie program klasického vzdelávania Kolégia, ako aj program Akadémie veľkých diel, ktorý dnes funguje na viac ako dvadsiatich stredných školách po celom Slovensku.
Slávka Kubíková
riaditeľka a spoluzakladateľka Citadely
Mama dvoch detí, ktorá pôsobila v biznise, ale aj v médiách. Pri výchove vlastných detí začala študovať otázky detskej psychológie a výchovnú literatúru. O svojich zisteniach písala články, z ktorých neskôr vzišli dva výchovné bestsellery: Klub nerozbitných detí a Krotitelia displejov. V poslednom období vymenila kancelárie finančných oddelení v korporáciách za triedy a pódiá. Vyučuje tretiakov matematiku, cestuje po Slovensku a prednáša o výchove.
Douglas Minson
odborný konzultant pre klasické vzdelávanie
Riaditeľ katolíckej slobodnej školy Our Lady of Mount Carmel v Boonton, New Jersey. Absolvoval štúdium filozofie na Catholic University of America, bol viceprezidentom na Inštitúte John Jay, viedol jednu zo zakladajúcich škôl siete Great Hearts Academies a v neposlednom rade má viac ako 20-ročnú skúsenosť s učením, dizajnovaním vzdelávacích programov a klasickým vzdelávaním.
Barbora Belišová
projektová koordinátorka Citadely
Marketingová manažérka so širokými skúsenosťami z medzinárodnej firmy, mama troch detí a nadšená organizátorka.
Eva Šeregiová
odborná konzultantka
pre pedagogické metódy
Dlhoročná učiteľka s bohatými skúsenosťami z viacerých základných škôl a bilingválnou výučbou v angličtine. Animátorka voľného času a Katechéz Dobrého pastiera. Mama troch detí, ktorá sa snaží žiť princípy „rešpektovať a byť rešpektovaný“.
Martin Mihálik
odborný konzultant
pre náboženstvo
Túžba porozumieť svetu a úlohe človeka v ňom ho viedla k štúdiu filozofie, teológie a práva. Po rokoch hľadania sa už osem rokov venuje vyučovaniu náboženskej výchovy na základných a stredných školách, kde sa snaží viesť žiakov a študentov k odhaľovaniu tajomných ciest Božej múdrosti. S manželkou a ich dvoma deťmi žije neďaleko Bratislavy.
Ján Tkáč
odborný konzultant
pre hudobné umenie
Študoval dirigovanie a cirkevnú hudbu na University of Cambridge a hudobnú pedagogiku na Pedagogickej fakulte Unverzity Komenského. Učiteľské skúsenosti zbieral na bratislavskej Narnii aj na ZŠ v Plaveckom Štvrtku. V medzinárodnom združení učiteľov hudby SUPERAR pripravoval deti na vystupovanie vo viedenskom Konzerthause. Neskôr bol hudobným riaditeľom na English International School Bratislava. V spolupráci so Slovenskou katolíckou charitou nahral CD s deťmi z Centra Nepoškvrneného srdca Panny Márie v Ugande.
Matúš Sitár
odborný konzultant
pre históriu
Matúš je filozof, akademik a sprievodca študentov pri hľadaní odpovedí. Venuje sa metafyzike aj etike a vzťahu medzi rozumom a vierou. Po štúdiu kresťanskej filozofie na TfTU dnes tvorí akademické programy, učí filozofiu aj teológiu a udivuje nás šírkou svojich vedomostí. Vo voľnom čase prekladá z latinčiny komentáre cirkevných otcov Východu a Západu k štyrom evanjeliám. Je šťastne ženatý otec a v archívoch nájdeme ako hrá na base v trnavskej ska kapele.
Daniela Čarná
odborná konzultantka
pre umenie
Študovala dejiny umenia na Univerzite Komenského, filozofiu na Trnavskej univerzite a pedagogiku na VŠVU. Pôsobí ako galerijná pedagogička v Kunsthalle Bratislava. Venuje sa kurátorskej, publikačnej aj vzdelávacej činnosti. Zaujíma ju reflexia kresťanstva v súčasnom umení aj objavovanie nových spôsobov, ako hovoriť o umení s deťmi. Spolutvorila učebnice výtvarnej výchovy pre ZŠ, je autorkou knihy pre deti "Po stopách umenia" a spoluautorkou publikácie "Nakresli si ovečku. O kresbe ako ju nepoznáte".